Srbija u prepunoj Areni savaladala Litvaniju

Reprezentacije Srbije u prepunoj „Štark areni“ pred 18.150 gledalaca, u fantastičnom košarkaškom ambijentu, savladala je poslije neizvjesne završnice reprezentaciju Litvanije –  72:68.

Litvanci su bolje otvorili utakmicu, iskoristili promašaje srpskih košarkaša i poveli 15:3 u 6. minutu. Međutim, izabranici selektora Aleksandra Đorđevića uhvatili su ritam i smanjili na 11:18 minut prije kraja prve deonice, a na prvu pauzu gosti su otišli sa 23:14.

Srpski tim je nešto bolje zaigrao u nastavku, poslije atraktivnih poteza Marjanovića i Jokića prišao na 25:31 na polovini četvrtine. Igralo se u istom ritmu na obe strane, uz dosta promašaja sa distance i poena iz reketa. Poslije trojke Micića, Srbija je u posljednjem minutu prvog poluvremena smanjila ma 34:38, a po isteku 20. minuta bilo je 34:40.

Na početku treće četvrtine, Litvanci su povećali prednost na osam poena, ali je Bogdanović odgovorio trojkom, pa zatim sa „2+1“ i približio Srbiju na 42:44 u 24. minutu, pa vezao još dvojku i trojku i izjednačio na 47:47 minut kasnije. Poslije početnih 3:2, naša reprezentacija je konačno povela poslije dva penala Lučića – 50:48. Međutim, Litvanci su odgovorili mini serijom 7:0 i ponovo poveli – 55:50, da bi na posljednji odmor otišli sa 59:56.

Litvanci su otvorili posljednju deonicu sa 4:0 i poveli 63:56. Uzvratio je Jokić sa dva penala i trojkom, koja je podigla na noge prepunu „Štark arenu“ (61:63). U narednim minutima, tim Srbije je promašio nekoliko šuteva za tri poena, što su gosti kaznili i ponovo napravili „plus 6“ u 38. Minutu – 67:61. Uzvratio je Bjelica trojkom, pa Jović polaganjem i ponovo je bilo sve otvoreno – 66:67 na 2:15 prije kraja. Litvanci su promašili dvije trojke, a Jokić snažno zakucao za 68:67, pa Bjelica na isti način poentirao za 70:67 na 50 sekundi pre kraja. Ponovo Litvanci nisu iskoristili napad, ali ni naš tim. Jokić je 16,2 sekunde prije kraja faulirao Jankunasa i tako zaradio petu ličnu, ovaj je samo jednom bio precizan i smanjio na 70:68. Na 9,5 sekundi prije poslednje sirene Bogdanović je fauliran i pogodio je oba puta za 72:68 i tako praktično donio pobjedu Srbiji.

SRBIJA – LITVANIJA 72:68 (14:23, 20:17, 22:19, 16:9)

SRBIJA: Teodosić, Simonović, Bogdanović 18, Bjelica 15 (4 sk), Lučić 6, Milosavljević 3 (4 sk), Raduljica, Birčević, Jokić 13 (6 sk), Milutinov (4 sk), Micić 5, Gudurić 2, Jović 4, Marjanović 6.

LITVANIJA: Klaneitis 4 (10 as), Janavičijus, Sabonis 8, Geben 4, Jankunas 1, Valančijunas 5 (6 sk), Kuzminskas 12, Bendžuis, Gedraitis 3, Grigonis 18, Lekavičijus 7, Bulkevičijus 2, Uljnovas 4 (5 sk, 7 as).