Srbija u Gruziji, BiH u Letoniji

Bord FIBA Evropa izabrao je danas domaćine februarskih “prozora” kvalifikacija za Evropska prvenstva košarkaša (1-18. septembar 2022. u Češkoj, Gruziji, Italiji i Njemačkoj) i košarkašica (17-27. jun 2021. u Španiji i Francuskoj), koji će se, kao i novembarski „prozori“, igrati u “balonima”.

Muška seniorska reprezentacija Srbije u februaru 2021. godine (15-23. februar) putovaće u Tbilisi u Gruziji, dok će najbolje košarkašice plasman na EP gotovo sigurno ovjeriti u još jednom „balonu“ čiji će domaćin biti Istanbul (31. januar – 7. februar).

Muška seniorska reprezentacija Srbije poslije četiri utakmice u prva dva „prozora“ ima skor od dvije pobjede i dva poraza. Izabranici selektora Igora Kokoškova pobijedili su dva puta u gostima Finsku (80:58 i 75:66), a izgubili od Gruzije u Beogradu (90:94) i od Švajcarske (90:92) u Espu.

Srbija je trenutno je na drugom mestu E grupe iza Gruzije (4-0) sa skorom 2-2, dok trećeplasirana Finska i posljednjeplasirana Švajcarska imaju skor 1-3 . Srbija će se u februaru 2021. u Tbilisiju sastati sa Gruzijom i Švajcarskom, a jedna pobjeda iz ova dva meča naše seniore vodi na EP.

Košarkašice Srbije mečeve posljednjeg februarskog „prozora“ kvalifikacija za Evropsko prvenstvo ponovo igraju u Istanbulu, ovog puta protiv Albanije i Litvanije.

Ženska reprezentacija je prvoplasirana u kvalifikacionoj E grupi sa maksimalnim učinkom od četiri pobjede u četiri meča. Turska je druga sa skorom 1-2, koliko ima i Litvanija, dok Albanija ima 0-2 i nije doputovala na mečeve u Istabulu.

Izabranicama selektorke Marine Maljković dovoljna je jedna pobjeda u posljednja dva kola da i teoretski obezbede plasman na EP.

Srbija je u prvom „prozoru“ u novembru 2019. u Beogradu savlada Tursku (59:56), a zatim i Albaniju u Draču (139:34), dok su pre mesec dana u „balonu“ čiji je domaćin bio Istanbul pobijeđene Litvanija (82:71) i Turska (83:76).

DOMAĆINI „BALONA“

KOŠARKAŠI (15-23. februar 2021)

A grupa: Izrael, Poljska, Španija, Rumunija – GLJIVICE (Poljska).

B grupa: Italija, Estonija, Severna Makedonija, Rusija – PERM (Rusija).

C grupa: Belgija, Litvanija, Češka, Danska – VILJNUS (Litvanija).

D grupa: Hrvatska, Holandija, Švedska, Turska – ANKARA (Turska).

E grupa: Gruzija, SRBIJA, Finska, Švajcarska – TBILISI (Gruzija).

F grupa: Mađarska, Ukrajina, Austrija, Slovenija – KIJEV (Ukrajina).

G grupa: Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Crna Gora – PODGORICA (Crna Gora).

H grupa: Grčka, Bugarska, BiH, Letonija – RIGA (Letonija).

KOŠARKAŠICE (31. januar – 7. februar 2021)

A grupa: Slovenija, Grčka, Bugarska, Island – LJUBLJANA (Slovenija).

B grupa: Švedska, Crna Gora, Izrael – PODGORICA (Crna Gora).

C grupa: BiH, Rusija, Švajcarska, Estonija – ORENBURG (Rusija).

D grupa: Češka, Rumunija, Italija, Danska – biće određeno naknadno.

E grupa: Srbija, Turska, Litvanija, Albanija – ISTANBUL (Turska).

F grupa: Velika Britanija, Belorusija, Poljska – biće određeno naknadno.

G grupa: Belgija, Ukrajina, Portugal, Finska – MATOSINJOŠ (Portugal).

H grupa: Mađarska, Holandija, Slovačka – PEŠTANI (Slovačka).

I grupa: Hrvatska, Njemačka, Letonija, Severna Makedonija – RIGA (Letonija).

foto.fiba