Željko Obradović: Svako ko je došao u Partizan osjeća se najljepše na svijetu

Željko Obradović

Željko Obradović trener Partizana govorio je poslije pobjede njegovog tima protiv Fenerbahčea u sedmom kolu Evrolige.

Partizan je u jednom momentu zaostajao i 14 poena, ali su u finišu nošeni podrškom sa tribina uspjeli da upišu pobjedu 85:84.

,,Verujem da smo pobijedili vrlo dobar tim. Zahvaljujući boljoj odbrani u drugom poluvremenu, očigledno. Igrali smo dva različita poluvremena. U najavi utakmice sam rekao da Fenerbahče šutira najviše za tri. U prvom dijelu su šutirali 9/19, iznad prosjeka, u drugom 2/12. U drugom poluvremenu su šutirali 7/17 za dva. Svi ti procenti donijeli su pobedu, u završnici u kojoj je sve moglo da se dogodi. I ta prodana lopta u samoj završnici. Ekipa je nošena nevjerovatnom energijom publike.

Pričali smo da je najvažnija stvar da promijenimo odbranu i da vjerujemo da možemo da se vratimo, ono što nismo uspjeli u nekoliko utakmica, kako u Evroligi, tako u ABA ligi. Od finala Superkupa, Mege, Baskonije, sve smo izgubili na isti način, istim greškama. Ovog puta je sreća bila na našoj strani, ali smo odigrali i pametnije. U ključnim trenucima igrali napade koji su bili dobri, znali gdje napadamo. Prvi put u jednoj četvrtini, posljednjoj, nismo dozvolili nijedan ofanzivni skok.”

Odbrana u prvom poluvremenu kao da nije ni postojala.

“Nismo ni probali da igramo odbranu u prvom poluvremenu. Vraćamo se na iste stvari da primimo 21 poen i imamo jedan faul. Kad smo se spustili u stav, krenuli agresivnije… Dobili smo utakmicu odbranom, pametnije u napadu, napadali tamo gdje treba da napadamo. Ako napadaš stihijski, bez plana, nema šanse da pobjeđuješ na ovom nivou.”

Alen Smailagić: Naše bratstvo je najbitnije

Bila je ovo treća ovosezonska pobjeda u Evroligi. Obradović je govorio o njenom značaju.

“Nadam se da će nam pomoći. Imamo već u nedelju utakmicu u kojoj ćemo imati priliku da pustimo novog igrača da igra. Zna se da sljedeće nedelje ulazimo u dupli program. Putujemo u Njemačku, pa igramo protiv drugog njemačkog tima, protiv Cedevita Olimpije, pa putujemo u Tursku… Na kraju mjeseca Panatinaikos. Ide se iz utakmice u utakmicu, samopouzdanje je važno. Nadam se da ću imati sve igrače na raspolaganju. Ponjitka sa dva treninga je odigrao da pomogne i hvala mu na tome.”

Poljak je odigrao bitnu ulogu u finišu, premda je mogao biti i tragičar pošto je promašio zicer.

“Pokušavali smo da postavimo veća tijela na preuzmanju. Najdžel Hejs-Dejvis je igrao 40 minuta i njima je falio Pijer koji igra na istoj poziciji. Stalno igraju na mismatch. Danas je bila malo drugačija utakmica. U prvom poluvremenu igrali izvanredno, ali to je jedna od stvari koje ćemo raditi. Ne možeš da igraš na isti način odbranu. Insistiram na koncentraciji. Ovo mi je 32. sezona, pa moram da objasnim kada je prekid, da se zaustavlja vrijeme i da imaš pravo na izmjenu, pa u odnosu na to biraš napadača ili odbrambenog igrača.

Drama i pobjeda Partizana: Veliki povratak i malo i sreće u finišu

Govorio je i o Tristanu Vukčeviću.

“Tristan odmaže ekipi u odbrani. Prosto i jednostavno. Pogodio je sve što je šutnuo. Odbrambeno, mora da se probudi i da ima neuporedivo veću želju. To je godinu i po dana ista priča sa njim. Priča se da mora da bude agresivniji, napadaju ga. Ovo su pripreme za utakmicu. Ima time out jedan u kojem se čuje da se on napada direktno. Njegovo izdanje zavisi od odbrane. Ima meku ruku. Sa njegovom visinom mora da učestvuje više u skoku. Sa rasponom ruku, može da pomogne mnogo.

U pojedinim situacijama i pomaže. Nije ovo samo njegova kritika. Ispadali smo na dvije sekunde do kraja da ne presječemo loptu i ostane igrač sam na šutu. Zna kako se igra. Nema dileme da će Tristan dobiti šansu. Je l pratite koliko igraju srpski igrači? Bila je to priča jedno vrijeme. Za mene to nije priča. Ovo je Partizan. Šta je P. J.? Igrač Partizana. Ovi ljudi navijaju za sve njih. Ne navijaju samo za Srbe. Svako ko je došao u Partizan osjeća se najlepše na svijetu. Stvarno je odigrao izvanredno napadački Tristan, defanzivno mora da se popravi”, zaključio je Obradović.

U narednom kolu Partizan gostuje Bajernu.