Željko Obradović: Psihološki važna pobjeda za nas

Željko Obradović

Željko Obradović govorio nakon prvog derbija ove sezone.

Prvi derbi odigran je u petom kolu Evrolige. Poslije dramatičnog meča Partizan je slavio 88:86.

“Nevjerovatna utakmica i pobjeda. Ponosan sam na svoje igrače i navijače. Još jedna nevjerovatna utakmica koju ćemo teško zaboraviti”, rekao je Željko Obradović i nastavio:

“Mi smo dominirali u prvoj četvrtini i skoro cijelo prvo poluvrijeme. Onda smo prestali da igramo pametno. Potom su se ispoljile one stvari koje se nama dešavaju iz meča u meč. Nismo u bonusu, a dobijali smo lake poene. Svaki trening, video analiza i trenutak u igri je kada govorimo o tome. Prestali smo da igramo pametno u napadu i da soliramo.

Crvena zvezda se zbog toga vratila i igrala izvanredno. Uspjeli smo i mi da se adaptiramo, prilagodimo, igramo sa četiri niska igrača. Sitne stvari odlučuju ovakve utakmice, kao i slobodna bacanja. Čestitke igračima na pobjedi, mislim da je ovo bilo psihološki veoma važno za nas.”

Aleksa Avramović režirao preokret: Partizan u derbiju bolji od Zvezde

“Probali smo da promijenimo odbranu i u napadu radimo s planom koji je bio postavljen pred utakmicu. Igrali smo mnogo agresivnije i to nam je dalo rezultat. Ova utakmica večeras je sve ono što je ljepota košarke. Takvih preokreta, dobrih momenata bilo je na obe strane. Ko je došao uživao je. Ponovo sam imao mnogo gostiju koji su imali priliku da vide kvalitetnu utakmicu u Evroligi.

Uvijek na samoj utakmici moraš da tražiš rješenje, kako god da spremiš meč. Neki od mojih igrača su imali probleme sa povredama. Dali su sve od sebe. Konkretno pričam o Alenu Smailagiću. Odigrao je nešto manje od 17 minuta. Kevin Panter sutra ide na snimanje, bole ga obe noge i želim da mu se zahvalim na tome.

Kada se pogleda statistika, minutaža, poeni, ovo je timska pobjeda. To me raduje, mora da nam da samopouzdanje. Prvi put večeras imali smo procente koji su normalni. Do ove utakmice u Evroligi smo šutirali katastrofalno za tri poena. Prvi razlog je jer ne uzimamo dobre šuteve. Prvi put smo u tom segmentu bili pametniji i nije slučajno što smo ubacili devet od 20 šuteva za tri poena.

U ovom ritmu igranja veoma je važno da se oni odmore. Poslije Mege nismo radili trening. Sinoć smo isto radili relaksirajući trening. Imamo slobodan dan, nema se vremena, imaćemo samo jedan trening pred sljedeći derbi. Važno je da igrači kroz male detalje shvate da ćemo doći do napretka u našoj igri.”

Upitan je trener Partizana kako vidi potencijalni nastup ekipe iz Dubaija u Evroligi.

“Moje mišljenje je da nazovete direktora ABA lige i Evrolige pošto ja nemam pojma o čemu se radi. Stvarno pored svega ovoga nemam vremena da se bavim tim. Prvi put čujem tako nešto. Izvinjavam se što sam ovako komentarisao. Isključivo sam koncentrisan na svoj tim. Nemam vremena. Jel vi shvatate šta znači igrati dva derbija u četiri dana. Poslije toga Baskonija, pa Split. Ne znam ni kako ćemo da idemo, da li se vraćati autobusom, na putu koji će trajati 14 sati.”

Aleksa Avramović: Vjerovali smo u sebe u teškom momentu

Govorio je i o pojedincima.

“Frank Kaminski je izvanredno otvorio meč i igrao je pametno. Onda je došao period igre kada nije radio kako smo se dogovorili. Komunikacija njega i spoljnih igrača bila je loša.

P.J. Doužer, a i njemu sam rekao, imamo razgovore po cijeli dan. Pričao sam mu šta očekujem od njega. On je kao i Kaminski jedan pametan igrač koji razumije igre. Meni je ponekad teže da ga gledam na terenu kako nema agresivnost, prije svega u napadu. U drugom poluvremenu je to uradio. Zvao sam napad za njega, nije odmah odigrao dobro, ali je tražio loptu da to ponovi. Tim čini 12 igrača, male stvari i ja znam da će nam svi biti potrebni. Podizanje forme i shvatanja igre je nešto važno.

Aleksa Avramović ima ogromnu energiju, doprinosi timu, ali ima i loših stvari. To on i ja pričamo. Ja nikada neću biti zadovoljan, jer ja to gledam na drugi način. Ako osjete igrači da ima neko zadovoljstvo, onda je sljedeća utakmica katastrofa. Trudiću se da radim sve bitne stvari za korekciju igre. On je uradio veliki posao, energijom, presječenim loptima, šutem za tri, kao što je nekad odreagovao loše. To je ona stepenica koju on mora da pređe ako želi da bude top igrač”.