Srbija kvalifikacije za SP počela pobjedom protiv Letonije

Reprezentacija Srbije je u prvom meču prvog prozora kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2023. u dvorani „Aleksandar Nikolić“ pobijedila je u dramatičnoj završnici Letoniju – 101:100.

Selektor Svetgislav Pešić tako je počeo novi mandat na klupi našeg nacionalnog tima vrednom pobedom.

Utakmica je počela prilično izjednačeno, sa nekoliko atraktivnih poteza na obe strane, pa je u 4. minutu bilo 11:11. Razmrdao je publiku atraktivnim zakucavanjem Smailagić, Teodosić je dobro povezivao redove, ali su Letonci odmah odgovorili svojim najjačim oružjem – šutom za tri poena. Poveli su gosti u 8. minutu 26:20, pa je selektor Pešić morao da reaguje tajm-autom. Neverovatno su Letonci šutirali u prvoj četvrtini, gotovo bez promašaja, pa su poslije deset minuta igre bili u plusu – 33:28.

Otvorili su srpski momci bolje drugu dionicu, mini serijom 5:0 za minut izjednačili na 33:33, ali je rival nestvarnim šutevima uzvratio istom mjerom za 33:40. Proradio je u ovom periodu Avramović, pa je Srbija poslije dužeg vremena u 17. minutu povela – 46:44. Međutim, Letonci su još jednom ušli u seriju pogodaka, pa je na veliki odmor Srbija otišla sa četiri poena minusa – 52:56.

Igrala je Srbija bolje na početku drugog poluvremena, izjednačila na 58:58, ali je rival nastavio da pogađa trojku za trojkom, Ipak, odgovorio je Kuridža, pa dva puta Radanov za prednost Srbije u 26. minutu (68:66). Pojačali su izabranici selektora Pešića odbranu, Teodosić povećao na 70:66, a na poslednju pauzu posle trojke Zagorca otišli smo sa 77:75.

Još jednom trojkom je protivnik otvorio poslednju četvrtinu, pa ponovo pogodio za tri za „plus šest“ za Letoniju posle samo minut i po igre – 83:77, a u 34. minutu bilo je najvećih 86:79 za goste. Jurila je srpska reprezentacija minus, doneo je Dangubić energiju snažnim zakucavanjem, probudila se i publika, pa su poslije dva slobodna bacanja ovog igrača prišli na 85:87 pet minuta prije kraja. Po ko zna koji put su Letonci pogodili trojku, ali je na isti način vratio Avramović, onda za tri pogodio i Skele za 93:88 za Letonce tri i po minuta pre kraja. Ubacio je trojku Dangubić (91:93), pa Ristić „2+1“ (94:95) na 2:08 pre kraja. Promašio je Lomas jedan od dva penala, pa Kuridža izjednačio 1:25 prije posljednje sirene – 96:96. Poentirali su Letonci minut prije kraja, faulirani Kuridža pogodio dva penala (98:98) na 45 sekundi prije kraja. Promašio je Bertans trojku, Teodosić bio fauliran 23 sekunde prije kraja. Pogodio je oba slobodna bacanja za 100:98, a onda faulirao Lomaza, koji je oba puta bio siguran -100:100. Ostalo je našem timu 11,4 sekunde za pobjedu, pa je Pešić tražio tajm-aut. Teodosić je asistirao Kuridži, koji je fauliran 2,8 sekundi do isteka vremena. Pogodio je reprezentativac prvo, namjerno promašio drugo bacanje, a onda je Radanov presekao loptu i počelo je veliko slavlje.

Srbija u drugom kolu gostuje u nedelju 28. novembra 2021. od 15.30 sati reprezentaciji Belgije u Monsu.