Obradović: Krvnički ovdje radim da objasnim koji je način da se igra

Partizan je u petom kolu Evrolige bio bolji od Žalgirisa, a svoje impresije nakon meča je iznio trener crno-belih Željko Obradović prenosi “Basketballsphere.

Zahvaljujući ovoj pobjedi, Partizan je sada na učinku 2-3 u Evroligi. U svom uvodnom izlaganju, Željko Obradović je rekao sljedeće:

“Bilo je očigledno da je Žalgiris ekipa koja igra veoma čvrsto. Imaju tim koji uvijek pokušava da dobije meč. To se vidjelo u posljednje dvije utakmice na njihovom terenu. Dosta slični mečevi ovom od večeras.

Pokušavaju svaki put da pronađu prednost na niskom postu, a mi smo u par situacija imali tu probleme. Takođe, uvijek pokušavaju da igraju drugačiju vrstu odbrane. Bio je jedan momenat u meču kada nismo dobro dijelili loptu. Kada smo zaigrali brže, to je dovelo do konačnog rezultata i pobjede od 11 razlike.”

Na konstataciju novinara da je Partizan možda imao previše problema sa ekipom Žalgirisa, Obradović je odgovorio:

“Utisci mogu da budu različiti i nemam problem sa tim. Ja sam analizirao njihove četiri utakmice i oni su ozbiljan tim. Protiv svakog su igrali na isti način. Imaju igrače koji znaju da igraju i odlično su vođeni sa klupe. U svakom trenutku koriste visinsku prednost da spuste loptu dole. To iziskuje neke druge strane u odbrani.

Kada smo imali 12 razlike, prodavali smo lopte jer nismo htjeli da pravimo trougao u napadu i da prebacujemo loptu na drugu stranu terena gdje smo imali višak igrača. Srljali smo i bacali smo loptu njima u ruke. Kada smo počeli da igramo na kraju kolektivnije i da prepoznavamo šta oni rade, mi smo odigrali najbolju moguću utakmicu u posljednjim minutama.

Zadovoljan sam sa činjenicom da smo im apsolutno parirali u skoku. Oni su tim koji je do večeras bio vodeći u Evroligi kada se radi o skoku u napadu. To znači da smo neke stvari uspjeli da uradimo što smo pripremali. Taksativno sam nabrojao igračima četiri puta tri poena koja smo primili bez da probamo da igramo odbranu u prvom poluvremenu.

Onda lake koševe koje smo primali do naše klupe. Košarkaška utakmica je stvar koncentracije, želje i volje. Ako si koncentrisan onda možeš sve, a ako nisi onda se završava tako što protivnički tim daje lagan koš. Za mene je ovo bila izuzetno dobra utakmica i zaista sam zadovoljan reakcijom. Igrači su sami rekli to u svlačionici. Sada kada sam ušao oni su rekli da smo zadnje minute dobro odigrali i da tako treba da igramo. Imaju oni u svojoj glavi te zadnje minute u Vitoriji i ovde protiv Milana.”

Nakon pet kola, Partizan ima učinak 2-3.

“Evroliga je izjednačena. Mi smo dobili Virtus u prošlom kolu, a oni su večeras savladali Real u Madridu. O čemu dalje da pričamo? Tu svako svakog može da dobije. Iz utakmice u utakmicu timovi se dižu i padaju. To zavisi od forme, umora, putovanja… Ja vodim tim na način da želim da dobijem meč vodeći računa i o minutaži. Nekad to nije moguće, ali šta da radimo.

Olimpijakos igrao izvanredno, dobio tri utakmice u Španiji, a večeras izgubio od Monaka kući. Je li to iznenađenje? Ja se tim stvarima ne bavim, nego pokušavam da izanaliziram svakog narednog protivnika. Mislim da u Evroligi ništa ne može da se nazove iznenađenjem”, rekao je Obradović.

Balša Koprivica je na parketu proveo samo 45 sekundi. Izmijenjen je odmah nakon jedne greške, te je novinare zanimalo da li je to dobar način.

“To je moje dijete. Nije valjda da neko voli Balšu Koprivicu od vas više nego ja koji provodim dane i noći sa njim. Je li toj moj problem ili njegov što je igrao 45 sekundi? Ja pričam o koncentraciji. Sutra ću ja da im pokažem video i greške koje su imali. Njima sam rekao 100 puta, ne pravim im ja izmjenu, sami sebe mijenjate. Balša je divno dijete i sin mog bivšeg igrača. Meni je žao, volio bih da vodim idealnu utakmicu i da svih 12 igrača igra 17-18 minuta, ali je li to moguće i realno?

Ovde se otvara diskusija zašto neki igrač igra 40 minuta na meču, a sada je problem da li neko igra ovoliko ili onoliko. Ja sam trener i ovim se bavim 18 od 24 sata dnevno. Večeras je igrao 45 sekundi, a možda će sljedeću on da igra 38 minuta. Ja bi to volio, ali to je pitanje za njih, a ne za mene”, odgovorio je trener Partizana.

Kevin Panter je večeras bio prvo ime susreta sa 26 poena. Na pitanje da prokomentariše njegov učinak, trener Obradović je rekao:

“Odigrao je kako je odigrao prije tri dana u Baru. Šutirao je 0/10 i to je nekima bio smak svijeta. I tada sam rekao da je najmanji problem bio njegov šut. Ja imam problem sa nerezonskim šutevima, a bilo ih je u Baru koliko hoćete. Ja to neću da dozvolim nikome jer krvnički ovde radim da objasnim koji je način da se igra.

Nikada nisam promijenio igrača, pa ni Kevina kad šutira 0/7 u prvom poluvremenu. To je moj problem kao trenera ako ga ja držim. Ako imaš dobre pozicije, možeš da šutiraš koliko hoćeš. Ako šutiraš nerezonski, onda je to problem. On je pokazao karakter i da ga to nije dotaklo. Zna koji kvalitet ima i čestitam i njemu i svim igračima na pobjedi. “

U narednom kolu Evrolige, Partizan će gostovati kod Panatinaikosa u Grčkoj.