Željko Obradović:Ovo se živi jednom u životu i pamtiće se, makar ću ja da pamtim dok sam u stanju da pamtim

Željko Obradović

Željko Obradović trener Partizana obratio se medijima nakon pobjede njegovog tima protiv Makabija u 21. kolu Evrolige.

Partizan se vratio iz “ponora”, pošto su u prvom poluvremenu gubili sa 24 poena razlike. Na kraju su velikom borbom nadoknadili minus i došli do pobede od devet poena razlike.

“Veliki preokret i važna pobjeda! Čestitke igračima na nevjerovatnom preokretu, ali i motivaciji i želji u drugom poluvremenu. Naravno, čestitke i našim navijačima jer su pomogli ekipi dosta kao i svakog puta kada igramo ovde u Štark Areni.”

Treću četvrtinu Partizan je odigrao sa istom petorkom, koja je preokrenula rezultat.

“Početak drugog poluvremena je bio njihov posjed, a Doužer je imao probleme sa faulovima tako da je bila rezonska odluka. Ali drago mi je za Jaramaza jer kad se pogleda koliko je vremena proveo na parketu i šta smo uradili za to vrijeme… Sa njim na parketu smo +30 za 20 minuta. To dovoljno govori o njegovom učinku, ali i cijeloj postavi koja je igrala tu treću četvrtinu.

Ovo je timska pobjeda, ali treba istaći njega (Jaramaza), ali i Doužera koji je odigrao fenomenalnu utakmicu. I Nanelija koji je na kraju treće i početkom četvrte četvrtine dok nije izašao dominirao što se tiče pameti u napadu kako treba igrati. Utakmicu smo prelomili bez ikakve dileme u odbrani gdje smo imali nevjerovatnu energiju. Kad vratimo film, prije tri dana u Istanbulu je sve bilo obrnuto.

Ako se dobro sjećam, poslije prve četvrtine ovaj ranking (timski index) koji pokazuje dosta toga, mi smo imali -1 nakon 10 minuta kao tim. To i da se trudiš, teško je da imaš minus jedan. Da se trudiš da ne uradiš ništa to je mnogo teško… A oni su imali 42.

Na kraju utakmice 102-77 za nas. I onda sad možemo da pričamo tih 30 minuta kako je to izgledalo. U svakom slučaju velika pobjeda i čestitke igračima. Ovde je sve to drugačije i navijači su nas nosili i pravili dodatnu energiju koja utiče na naš tim da je to nevjerovatno.”

Upitan je trener Partizana za velike oscilacije u igri njegove ekipe.

“Rekao sam poslije utakmice u Istanbuli, isti ljudi, isti igrači reaguju na iste situacije drugačije. Maltene isti… Ništa novo nije bilo u Istanbulu u drugom poluvremenu protiv Fenerbahčea kao što ništa novo nije bilo u igri Makabija večeras. Samo smo odreagovali neuporedivo bolje. Lopta je bila uglavnom u rukama Nanelija u napadu gdje on kreirao, pogađao, asistirao…

A drugi igrači su se priključili. Odbrana nam je dala moral i sve to da igramo neuporedivo bolje i pametnije u napadu. Imali su neki igrači probleme sa faulovima, ali u suštini to je napravljeno (preokret) sa osam igrača. Ostaje nam još 13 utakmica u Evroligi, sedam ovde i šest na strani. Treba da probamo odigati utakmice u ovakvom ritmu i na strani.”

Kada se pobijedi na ovaj način to je mentalitet pobjednika.

“Uvijek sam govorio da svačije mišljenje poštujem. Naš posao je takav da si dobar onoliko koliko je dobra tvoja zadnja utakmica. Tako ljudi uglavnom komentarišu, ali naravno to nema veze sa istinom. I naravno da se ja ne obazirem na to. Ja komentare niti slušam niti me interesuje, uz svo uvažavanje onih koji to pišu.

Ne ulazim nigde gdje ima bilo kakav komentar o utakmici. Pogotovo ne na društvenim mrežama jer su tamo svi najpametniji… Ja imam svoj posao, radim ga, dajem sve od sebe i nastaviću sve od sebe. Da li je to nekad dovoljno ili ne, to je neka druga priča.

Juče sam imao ozbiljan razgovor sa igračima jer smo gledali najbitnije dijelove utakmice u Istanbulu. Napravili smo analizu, pokazali im odlične stvari koje smo radili i loše stvari koje smo radili. I onda sam im rekao da je ovde prilika da napreduju, i igrački i ljudski. Onda sam im rekao da je to prilika i za mene da napredujem kao trener i kao čovjek.

Svako jutro kad se probudiš, imaš priliku da napreduješ. Ja nisam neko ko misli da sve zna. Ja i dan danas učim. A učim tako što provodim četiri sata na videu gledajući i analizirajući utakmice.

I pomaže mi moj stručni štab koji je fenomenalan. Oni su odradili nevjerovatan posao nakon tog meča protiv Fenerbahčea. Dobio sam sve informacije i uvodni trening sam pustio njima jer mi se mnogo svidjelo i mislio sam da je dobro. Ja stalno ponavljam, glavni trener bez pomoćnika koji su odani i koji rade, a moji rade fenomenalno, nema mnogo šanse da bude uspješan.

Sve što sam u životu napravio, napravio sam zahvaljujući svom stručnom štabu. Biće padova i uspona, ali hajde da probamo svaki dan da budemo bolji. Na kraju sam im rekao i da ih mnogo volim što je istina. To su moji igrači, provodim mnogo vremena sa njim i koliko god izgledalo nekad na terenu da se nerviram i pravim korekciju, oni znaju da je to dio posla.”

Kapiten Kevin Panter nije bio na nivou.

“Nije bio na nivou na kojem inače igra. I to je dokaz da Partizan može da igra i kad Panter nije na njegovim nekim brojevima. I zadnju četvrtinu kad je ušao, odigrao je korektno i timski. To je najvažnije jer je tim uvijek iznad svakog pojedinca. To je i on shvatio i veoma je pozitivno.”

Pohvalio je i Uroša Trifunovića. “Vi se sjećate ovde dok je Trifunović bio van koliko je on nama bitan za odbranu? On se dečko vratio i imao je ukupno dva prava treninga i odigao je večeras fenomenalnu utakmicu. Smailagić stegao zube i rekao da može i odigrao je, čestitke i njemu kao i svima!”

Partizan u prvoj četvrtini nije ličio na evroligašku ekipu.

“Toliko lake poene smo primali na početku utakmicu, toliko bezidejno, a sve si kao nešto pripremao… I to je to, ne vjeruješ svojim očima da je to moguće da se tako odigra. Slično je bilo u drugom poluvremenu u Istanbulu. Uvijek se treba okrenuti igračima koji daju agresivnost jer je ta srčanost i želja nešto što itekako doprinosi onome što se dešava na terenu.”

Na pitanje da prokomentariše da li je zadovoljan kvalitetom igre, uz konstataciju novinara da ne prihvata odgovor kako “pobjeda pokriva sve”, Obradović je oštro odgovorio:

“Ja ću vjerovatno da odem da se isplačem. Direktno ću da odem u kancelariju da se isplačem koliko smo loše igrali i koliko je katastrofa bilo. Je li to odgovor koji očekujete? Stvarno ne razumijem neke stvari. Poslije ovakve utakmice gdje su ljudi izginuli, gdje smo igrali prepametno u napadu… 30 minuta vrhunske utakmice. Da se bavimo 10?

Hoću jer je moj posao, ali ću isto i da se bavim sa ovih 30. Kao što sam se bavio prvim poluvremenom u Istanbulu gdje smo igrali fenomenalno i drugim… To je dio posla. Ja moram da objasnim igračima šta su radili dobro, a šta loše. Večeras sam im rekao u svlačionici da su me učinili ponosnim.”

Da li je Obradović ikada imao ovako lošu četvrtinu?

“Prvu četvrtinu ne vjerujem, ali da je bilo nekih katastrofalnih utakmica… Sjećam se kad smo bili prvaci Evrolige sa Fenerbahceom 2017… Igrali smo u Vitoriji i izgubili smo oko 30 razlike od Baskonije. Razlog je bio jer sam shvatio da smo po turskom vremenu igrali meč u 12 uveče. Ta razlika od dva sata… Ja to nisam mogao da shvatim da su u tom trenutku igrači pospani jer je to po španskom vremenu bilo 22h, a po turskom 00h.

Onda sam sljedeći dan otišao u Istanbul. Pred meč sa Galatasarajom u Turskoj ligi, pozvao me predsjednik Aziz Jildrim, rekao mi je da se ne sekiram i da ćemo odigrati izvanredno. To smo uradili, dobili smo 20 razlike i sledeći dan me pozvao i dao mi je novi ugovor. Nakon vjerovatno najgore utakmice koju sam vodio u karijeri protiv Baskonije.”

O navijačima:

“Divni su, nose nas… Lako je kad si trener Partizana da kažeš da su tvoji navijači najbolji, ali najbolji su. Meni su najbolji i uvijek će biti najbolji! Ovo što doživljavam kad svaki put izađem na teren i koliko bodre ekipu tokom utakmice. Da ne govorim o pjesmama pred utakmicu… Ovo se živi jednom u životu i pamtiće se. Makar ću ja da pamtim dok sam u stanju da pamtim.”

U narednom kolu Evrolige, Partizan će gostovati protiv Panatinaikosa u Grčkoj.