Srpske košarkašice ubjedljive protiv Litvanije u Istanbulu

U poslednjem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Španiji i Francuskoj (17-27. jun 2021), ženska seniorska reprezentacija Srbije pružila je sjajnu partiju i ubjedljivo savladala Litvaniju u Istanbulu rezultatom 96:61. Srpski tim je prije ovog meča već obezbedio plasman na EP, i to peti put uzastopno!

Srbija je dobro otvorila meč, a poslije dve trojke Bruks i jedne Dabović u 5. minutu povela 15:4. Blistala je Jelena Bruks, pogodila još dva puta za tri poena, ali su se raspucale i Litvanke, pa su uhvatile priključak – 20:16, 8. minut. Izabranice selektorke Marine Maljković na prvu pauzu otišle su sa „plus osam“ (26:18).

Druga četvrtina je krenula u istom ritmu. Srbija je kontrolisala igru, a poslije nekoliko minuta bez poena na obe strane, pogodila je trojku Čađo, a onda i za dva Jovanović, za velikih 33:18. Nastavile su ssrpske djevojke da podižu prednost, vezala je šest poena Crvendakić, pa opet poentirala Jovanović, onda i Krajišnik (43:18). Igrale su Srpkinje sjajno u svim fazama igre, prosto mljele protivnika, podigle i na 30 poena razlike u finišu druge dionice (55:25), pa je selektorka Maljković dala priliku i mlađim igračicama Jovani Nogić i Teodori Turudić.

Dominirala je reprezentacija Srbije i na startu drugog poluvremena i držala od 25 do 30 poena prednosti. Ioako u ovom periodu igre srpski tim nije bio toliko efikasan, Litvanike jedinostavno nisu imale nikakve šanse protiv mnogo kvalitetnije Srbije. Donijela je Nogić svojom drugom trojkom do tada najvećih 73:40 u 27. minutu, a na poslednju pauzu otišlo se sa ogromnih „plus 38“ – 82:44.

I u posljednjoj četvrtini rasla jeprednost (85:44, 32. minut). Odlično je pogađala Nogić, pa Krajišnik, razlika gotovo da nije ni padala, pa je Srbija rutinski privela meč kraju.

Završili smo pobjedom, što je najbitnije. Iako utakmica nije imala takmičarskog značaja, za nas jeste. Htjeli smo da, kako nam je Marina rekla, budemo u prvom šeširu, što dalje zavisi od FIBA. Osim toga, željele smo da priču završimo na pravi način. Pobedile smo i naravno da smo srećne. Sad, idemo dalje”, rekla je Nevena Jovanović.

“Čestitam mom timu na plasmanu na Evropsko prvenstvo. Put nije bio lak. Ovo su male pripreme, pred one velike pripreme koje nas čekaju pred ljeto. Nadam se da će sve djevojke ostati zdrave i da ćemo imati dovoljno vremena da se kvalitetno pripremimo za predstojeće takmičenje. Budite uz nas!”, rekla je Saša Čađo.