Srbija bolja od Turske na startu kvalifikacija za EP

SERBIA vs TURKEY Beograd, 14.11.2019. foto: Nebojsa Parausic Kosarka, Srbija, Turska xyz

Ženska reprezentacija Srbije slavila je u prvom meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2021. protiv Turske u prelepom ambijentu novobeogradske „Hale sportova Ranko Žeravica“ rezultatom 59:56 i tako otvorila novi ciklus vrijednom pobjedom!

Od samog starta meča igralo se prilično čvrsto, koš za koš, a u petom minutu bilo je 9:7 za SRBIJU. Uz dosta promašenih šuteva na obe strane, rezultat je uglavnom bio egal, a na prvu pauzu košarkašice Srbije su otišle sa dva poena minusa – 13:15.

Druga dionica počela je u istom ritmu, a prve poene postigla turski centar Holingsvort posle tri minuta igre – 13:17. Uzvratila je trojkom Ana Dabović, pa Butulija za 19:17. Nisu se dale Turkinje, a poslije sjajne asistencije Dabovićeve za Milićevu, a zatim i poena Dabovićeve iz naskoka u 18. minutu bilo je „plus šest“ – 25:19. Ipak, na veliki odmor Srbija je otišla sa dva poena plusa – 27:25.

Izabranice Marine Maljković dobro su otvorile drugo poluvrijeme i posle poena odlične Dabović i dva slobodna bacanja Milić ponovo povela sa šest poena razlike u 24. minutu – 33:27. Sjajna Milić je brzo povećala na 35:27, ali je Senjurek odgovorila trojkom (35:30). Ipak, poslije nesportske lične greške Turkinja, Krajišnik je pogodila za največih 39:30 u 27. minutu. Međutim, ponovo je Turska uhvatila priključak, kaznila promašaje Srbije za tri poena i serijom 9:0 izjednačila na 1:20 prije poslednje pauze. Trgla je Dabovićeva naš tim trojkom, pa pogodila za dva i na kraju treće četvrtine Srbija je imala 44:39.

Krenule su Turkinje u posljednjoj četvrtini na sve ili ništa, ali im  Crvendakić nije dala da se potpuno vrate u meč, pošto je vezala sedam poena (dvije dvojke i trojka) za 51:42 u 33. minutu, da bi Milić donijela Srbiji prvu dvocifrenu prednost – 53:43. Još jednom su gošće uhvatile priključak u 35. minutu (47:53), ali je nevjerovatna Dabović pogodila iz nemoguće situacije za 55:47. Potpuna neizvjesnost se nastavili posle nove serije Turkinja od 8:0 (55:55) na tri minuta prije kraja. Milić je dva puta bila sigurna sa linije penala za 57:55, ali nije iskoristila faul u napadu Holingsvortove. Sa druge strane, Čanitez je pogodila jedno slobodno bacanje (56:57, 1:21 pre kraja), a Bruks poentirala za 59:56 minut prije kraja. Gošće nisu iskoristile napad, pogrešile su i srpske djevojke, ali su odbranile posljednji napad Turske i zasluženo slavile.

Ana Dabović koja je meč završila sa 16 poena uz po 4 skoka i asistencije, dok je Crvendakićeva dodala 14 poena uz 6 uhvaćenih lopti. Tursku je predvodila naturalizovana Britanka Kvanitra Holingsvort sa 17 poena i 7 skokova,