Srbija pobijedila Tursku i otvorila vrata Evropskog prvenstva!

Velika pobjeda Srbije u drugom meču drugog „prozora“ kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2021, koji se igra u „balonu“ u Istanbulu!

Srbija je poslije dva produžetka pobijedila Tursku u dvorani „Ahmet Komert“ 76:83 (15:18, 19:20, 19:15, 10:10, 10:10, 3:10) i tako otvorila vrata Evropskog prvenstva 2021. Srpski tim još nije i matematički na Eurobasketu, ali je gotovo sigurno učesnik EP jer mu je dovoljna jedna pobjeda u februarskom prozoru protiv Albanije ili Litvanije da to bude i zvanično!

Utakmica je od samog početka bila vrlo neizvjesna i tvrda. Turska je zahvaljujući dvije trojke Alben povela 11:6 u 5. minutu, ali je na isti način odmah uzvratila Nevena Jovanović, pa Andreson, za izjednačenje. Sve do kraja prve dionice igralo se čvrsto, koš za koš.

Srbija je na startu druge četvrtine poslije nekoliko odličnih akcija počela da se odljepljuje, ali su rivalke pogodile dvije trojke zaredom i u 14. minutu ponovo povele – 23:22. Odličnoj Sonji Vasić u ovom periodu igre pridružila se Aleksandra Crvendakić, onda i Saša Čadđo, pa su četiri minuta do velikog odmora poveli 29:23. Ipak, Turkinje su pojačale ritam, iskoristile nekoliko nerealizovanih napada srpskih djevojaka i poslije serije 9:2 ponovo povele – 32:31. Odmah je odgovorila Crvendakić sa četiri vezana poena, a onda i trojkom, pa je Srbija na poluvrijeme otišla sa 38:34.

Otvorila je treći period igre trojkom Jelena Bruks (41:34), ali su Turkinje uzvratile sa tri trojke, pa dvojkom i tako serijom 11:0 u 25. minutu ponovo povele – 45:41. Nisu igračice Srbije pogađale u ovom dijelu meča, pa je domaćin prvi put poveo sa šest poena razlike – 49:43. Međutim, vratile su egal Bruks i raspoložena Andreson – 51:51 (30. minut), a na posljednju pauzu otišlo se pri rezultatu 53:53.

I četvrta četvrtina počela je vrlo izjednačeno, a Srbija je još jednom povela poslije poena Bruks u 34. minutu – 59:56. Pokušavale su Turkinje trojkama, ali nisu bile precizne, a izabranice Marina Maljković su poslije poena Vasić došle do 61:56 dva i po minuta prije kraja. Pogodila je dva penala odlična Holingsvort (58:61), nije srpski tim iskoristio napad, pa je Alben donijela Turskoj izjednačenje minut pre kraja – 61:61. Pogodila je sjajna Vasić iz teške situacije 39 sekundi prije kraja za 63:61, a Alben izjednačila sa penala 63:63 na 29 sekundi prije sirene. Faulirana je Vasić, ali su sudije pokazale samo aut za Srbiju. Ostalo je 1,1 sekunda do kraja napada, a 5,8 sekundi do kraja meča. Pokušala je Crvendakić iz velike daljine za tri i nije uspjela, pa je Turkinjama ostalo 4,7 sekunde za posljednji napad. Alben nije ni uputila šut, pa se ušlo u produžetak.

Odmah je Sonja pogodila za dva, Bilgič uzvratila trojkom, a onda je za tri pogodila i Šenirek i donijela Turskoj 69:65. Ponovo je Bilgič podigla na „plus četiri“ za domaće na 2:18 prije kraja, nije dosuđen faul na Andreson, koja je u novom naletu smanjila na 69:71. Još jednom je pogodila Alben (73:69), uzvratila Bruks (71:73), ali je poslije ukradene lopte Vasić promašila zicer. Ipak, ukrali su loptu na osam sekundi prije kraja, pogodila je fenomenalna Andreson uz zvuk sirene i donijela novi produžetak.

Lijepo je Srbija počela drugi produžetak sa četiri vezana poena Andreson (77:73), a sjajna odbrana donijela je faul na Bruks koja je dva puta pogodila za velikih 79:73 na 2:23 do kraja. Turkinje su poslije par grešaka Srbije pokušale da uhvate priključak, ali su promašile dvije trojke, a Crvendakić je pogodila dva slobodna bacanja na minut do kraja za 81:74 i veliku pobjedu. Tačku je stavila Vasić trojkom 20 sekundi prije kraja i počelo je veliko slavlje Srbije.

U timu Srbije Ivon Anderson je imala 25 poena i šest asistencija dok je Sonja Vasić dodala 18 a Jelena Bruks 17.