Vensan Kole: Nemamo napadačku vještinu kao Srbija i Španija, ali odbrana je naša šansa
Selektor Francuske Vensan Kole govorio je o najvećim kvalitetima “Trikolora” pred FIBA Svjetsko prvenstvo.
Neizbježan dio razgovora je bio Viktor Vembanjama i ono po čemu je specifičan, a pomenut je i Džoel Embid.
Kole je za Basketball Sphere pričao i o uticaju srpskih trenera, ali i uspehu Monaka iz prethodne sezone.
Francuska košarka se do početka ovog milenijuma nalazila u krizi. Od 1959. do 2000. godine, nisu osvojili niti jednu medalju na velikim takmičenjima.
Te 2000. godine u Sidneju Francuzi su došli do olimpijskog srebra, pošto su u finalu poraženi od Sjedinjenih Američkih Država, čije je prvo ime tog ljeta bio Vins Karter.
Taj turnir ostaće zauvijek upamćen po „zakucavanju smrti“ tada 23-godišnjeg košarkaša Toronto Reptorsa, baš protiv Francuske u utakmici grupne faze. „Stradao“ je Frederik Vajs, koji je svojim postavljanjem samo uljepšao let „Vinsanitija“.
To je bila samo naznaka onoga što će uslijediti, iako tranzicija u drugu silu Evrope nije bila toliko brza. Do 2011. godine, Francuzi će se još samo jednom popeti na pobjedničko postolje. I to u Novom Sadu 2005. godine, nedugo poslije trijumfa nad Srbijom i Crnom Gorom.
Međutim, činjenica da nakon toga Francuska nije uspjela da stigne dalje od četvrtfinala evropskog i svetskog prvenstva, kao i to što je olimpijska viza i drugi put ispuštena, bio je znak da nešto treba da se promijeni.
Tako je 2009. godine kormilo reprezentacije preuzeo Vensan Kole. Iza sebe imao je osvojenu titulu sa Le Manom i trofej nacionalnog Kupa sa Asvelom. Bilo je to dovoljno da uvjeri vodeće ljude u Savezu da je baš on taj koji će superkvalitetnu generaciju dovesti do vrhunca.
Uslijedio je period u kojem se Francuska pozicionirala kao druga sila Evrope, odmah iza Španije. Za vrijeme Koleovog mandata, osvojeno je sedam medalja na velikim takmičenjima, od čega je najznačajnija evropska iz 2013. godine. Tada je Toni Parker simultankom prvo razbio Špance, a onda zlato potvrdio u finalu protiv Litvanije.
Poređenja radi, prijKolea, Francuska je u istoriji osvojila takođe sedam medalja. Tako je odnos snaga 7:7, kada je u pitanju 60-godišnji stručnjak i njegovi prethodnici. Naredni cilj biće “napad” na zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine gdje se nadaju da bi ih mogao predvoditi tandem Džoel Embid-Viktor Vebanjama.
Dok to toga ne dođe, Rudi Gober i drugovi pažnju će usmjeriti prema onome što ih očekuje za dvije sedmice, a to je FIBA Svjetsko prvenstvo. Na njemu će igrati bez pomenutog dvojca, ali su im i pored toga ambicije najviše.
Na početku razgovora Vensan Kole je istakao šta je u srži reprezentacije koju vodi i zbog čega primjenjuje takvu filozofiju.
“Iako smo sve bolji, i dalje nemamo napadačku vještinu, kao što je to slučaj sa Španijom i Srbijom. Tako da prvo moramo da spriječimo naše rivale da igraju kvalitetno. To je najbolji način za nas da dođemo do željenog rezultata.
Zbog toga smo konkurentni svih ovih godina. Na posljednjih nekoliko takmičenja imamo vjerovatno jednu od najboljih odbrana. To nam daje šansu da pobijedimo najbolje ekipe”, istakao je francuski selektor.
Nezaobilazna tema bio je i prvi pik na draftu, Viktor Vembanjama. U prethodnoj sezoni je sarađivao sa selektorom Francuske u Metropolitansu i zajedno su stigli do finala domaćeg prvenstva gdje ih je nadigrao Monako.
Iako se Kole nadao da bi prvotimac San Antonio Spursa mogao da se priključi ekipi pred Mundobasket, do toga neće doći. Nesumnjivo, Vembanjama je nova velika stvar u francuskoj košarci.
“Ono što njega čini toliko dobrim je morfologija. Visok je oko 220 centimetara. Obično se takvi igrači ne kreću dobro. Za njega to nije slučaj. Drugo, vješt je. Može da šutira, da doda i za mene je kompletan igrač.
Takođe, donosi dobre odluke. Kada je riječ o defanzivi, potrebno je samo da se nalazi u sredini reketa i blokiraće šuteve. Rivali ostaju bez skoro 10-15% prodora, sve zbog njega.“
Francuska se svim silama trudi da talentovanog centra upari sa Embidom na Olimpijskim igrama. On još uvijek nije odlučio da li će obući dres “trikolora”, a posljednjih dana mediji su navodili da su u trku za MVP-ja NBA lige ušle i Sjedinjene Američke Države.
“Pričali smo. U ovom momentu, ne mogu da kažem ništa više o tome. Još uvijek nije donio odluku. Očekujemo da bi mogao da zaigra za nas. Razgovarali smo tokom prošle sezone. Bili su to dobri razgovori, ali ništa više od toga.“
Francuska na predstojeći šampionat dolazi kao aktuelni evropski i olimpijski vicešampion. Na prethodnom Mundobasketu, Koleova ekipa osvojila je bronzanu medalju. Sada ima priliku da popravi utisak i na najbolji način najavi Igre u Parizu.
“Teško je… Problem je što imamo malo vremena za pripremu. Drugačije je u odnosu na klupske pripreme. Prošle godine je Srbija bila favorit i bio sam iznenađen kada je izgubila od Italije. Sve se dešava brzo. Ovakav način takmičenja je specifičan.“
Deluje da je francuska reprezentacija u proteklom periodu dala zamajac i klupskoj košarci. Čini se da ta dva pola nikad do sada nisu bila toliko visoko u isto vrijeme.
“Za francusku košarku je dobro što je Monako otišao na Final Four Evrolige. To je dobra stvar i za navijače. Posljednju utakmicu finala sa njima igrali smo na Rolan Garosu.
Bio je to sjajan momenat. Ljudi vole kada je takmičenje izjednačeno, tako da bi druge ekipe trebalo da napreduju, kako bi im se suprotstavile“, tvrdi bivši strateg Metropolitansa.
Kole je krajem juna bio predavač na Košarkaškoj klinici „Dušan Ivković“ u Beogradu, veoma značajnog za trenersku zajednicu, kako je naveo.
“Dijeljenje iskustva i komunikacije uvijek pomaže da svi budemo bolji. Trudimo se da budemo važniji od drugih sportova. Naravno, fudbal je prvi i tu ne može ništa da se uradi. U dobroj smo poziciji da budemo drugi. Moramo da se borimo protiv rukometa, odbojke…
Svo ovo iskustvo nam pomaže da budemo bolji. U svakoj državi postoje srpski treneri. Uvijek se trude da pobjeđuju. Još kada sam počinjao da igram košarku, oduvijek su bili najbolji u Evropi“, zaključio Kole.
FIBA Svjetsko prvenstvo na programu je od 25. avgusta do 10. septembra. Francuska se nalazi u H grupi, sa Kanadom, Letonijom i Libanom.