Rajaković : U Finiksu koristili Đorđevićeve akcije, Obradović veliki mentor
Trener Toronto Reptorsa Darko Rajaković govorio je o tome kako je tekao proces intervjuisanja za prvog stratega NBA ekipe, osvrnuo se na razvojni put, kako su se Montiju Villiamsu svidjele akcije Aleksandra Đorđevića, a dotakao se i odnosa sa Željkom Obradovićem.
Kada bi neko prije 10 ili 20 godina spomenuo da će Čačanin u budućnosti da preuzme ulogu glavnog trenera NBA tima, svi bi pomislili na jedno ime. Ono najtrofejnije, ono u čijem je vlasništvu devet evroligaških titula.
Pogriješili bi. Jer je u međuvremenu svoj put ka najvišem statusu stratega sastava u, kako vole sami sebe da nazovu, najjačoj ligi na svijetu, krčio mlađi kolega i sugrađanin Željka Obradovića, najvećeg trenera Starog kontinenta, Darko Rajaković.
Prva pretpostavka, kao i demanti koji je uslijedio govore dve stvari. Govore o naširoko poznatom renomeu Čačka, kao jedinom primjeru istinske košarkaške sredine. Govore o tome da Srbija i te kako poseduje trenersko košarkaško naslijeđe.
Rajaković se trenerskim poslom bavi od 16. godine. Njegov razvojni put počeo je u mlađim kategorijama Borca iz rodnog grada, preko juniora Crvene zvezde, do španskog niželigaša Torelodonesa.
U međuvremenu, Rajaković se povezao sa San Antonijom i Samom Prestijem, što je bilo ključno da uđe u NBA ligu, preko Razvojne lige.
Korak po korak, posle iscrpnog procesa, u kojem su mu “rivali” bili neka od najvećih imena svetske i evropske košarke, postavljen je za prvog trenera Toronta.
Taj 13. jun 2023. godine istorijski je datum za srpsku i evropsku košarku. Rajaković je tada postao, poslije Igora Kokoškova, drugi Srbin, ujedno i Evropljanin, koji je preuzeo kormilo neke NBA ekipe.
Čačanin je došao u jedan od najboljih sistema u ligi. Reptorsi su poznati po pobjedničkoj kulturi, sličnoj onoj koju imaju Boston ili Majami Bez obzira na trenutni sastav, ekipa iz Kanade uvijek igra na rezultat. Nema “tankovanja”. Takav pristup je i doneo ovoj franšizi titulu 2019. godine.
,,Polako se sležu utisci. Svakod dana sve više imam priliku da upoznajem ljude i to kako funkcioniše organizacija, koja je jedna od najboljih, ako ne i najbolja u NBA ligi. To se tiče strukture, ljudi koji rade u klubu, iskustva koje imaju, kontinuiteta u uspesima. Sve je dovedeno do najvišeg nivoa”, počeo je priču za Basketball Sphere Rajaković.
,,Pravo je zadovoljstvo raditi sa takvim ljudima i profesionalcima, kao što su predsednik Masai Užiri i generalni menadžer Bobi Vebster, kao i sa drugima koji su dio tima.”
Malo je poznato kako je tekao proces intervjuisanja za prvog trenera. Evropski i američki mediji navodili su Serđa Skariola, Žordija Fernandeza, Kenijaa Atkinsona i druge kao glavne favorite, da bi se tek u foto-finišu iskristalisalo ime Rajakovića.
Ovaj put je srpski trener bio taj koji je bio “clutch”. U maniru nekih superzvezda sa kojima je imao priliku da sarađuje. Poput Kevina Duranta i Devina Bukera.
Reptorsi su na zvaničnom Youtube kanalu objelodanili kako su tekli finalni dani razgovora. U jednom dijelu pažnja je bila posvećena improvizovanoj konferenciji za medije, gde su se kandidati susretali sa najrazličitijim pitanjima novinara.
,,Proces je bio dugačak. Bilo je različitih dijelova intervjua i razgovora. Ta press konferencija bila je samo mali dio. Sve je bilo organizovano od rano ujutru, do kasnih večernjih sati. Imali smo razgovore u vezi sa timom i mojom napadačkom i defanzivnom filozofijom.
Razgovarali smo o igračima, organizaciji. U vezi sa tim koje bih ljude doveo u stručni štab. Sve tačke smo dotakli, koje bi se ticale naše zajedničke saradnje i kako bi sve to izgledalo kada bismo bili zajedno”, opisao je srpski strateg.
S obzirom na to da je put do NBA lige tražio preko španskog niželigaša, postavlja se pitanje da li je možda osjetio da u Srbiji ne bi dobio pravu šansu, pa da je zbog toga izabrao drugi način da dođe do samog vrha?
,,Poslije rada u Crvenoj zvezdi sam osetio potrebu za učenjem i usavršavanjem. Samo sam htio da vidim i neki drugačiji sistem rada. U tom trenutku španska reprezentacija je pravila velike rezultate. Imali su najbolju domaću ligu, i dalje je imaju. Tako da mi je bilo inspirativno da se isprobam u drugoj sredini.
Ispostavilo se da je to bio pravi potez, jer sam tu naučio dosta stvari koje su me pripremile za Razvojnu ligu. Prije svega, što se tiče međuljudskih odnosa, profesionalizma, pristupa utakmicama. Osnovno obrazovanje koje sam stekao u Srbiji, mogao sam da nadogradim u Španiji.”
Angažman Čačanina u Torontu predstavlja još jedan dokaz da se američki kontinent sve više otvara ka znaju sa druge strane Atlantika, kao i da je smanjena barijera između američkih i neameričkih trenera, po uzoru na ono što se decenijama dešava sa igračima.
,,Evropa ima veliki uticaj na NBA. Sve je više NBA trenera, koji uče, gledaju i poštuju Evroligu i evropske trenere. Dolazim iz Srbije. Meni je uvijek bila bliska ABA liga, španska liga ili Evroliga. Uvijek sam učio od najboljih trenera. Gledao sam da “ukradem” znanje od njih.
Kada god sam to mogao da primjenim u radu sa mojim ekipama i da im pomognem, koristili smo sve te stvari. Ne samo u napadu, već i u odbrani. Sigurno da ću to nastaviti da radim i sada u Torontu.”
Tokom boravka u Finiksu, gdje je bio pomoćnik Montiju Villiamsu, sadašnjem treneru Detroita, Rajaković je u intervjuu Indexu govorio o tome da ekipa ima akciju pod nazivom “Dario cut”, koja se odnosi na Darija Šarića.
Nije to bila jedina taktička stvar na koju se oslanjao Williams, a da se tiče našeg podneblja. Trener Toronta je 2019. bio deo stručnog štaba Srbije na Svetskom prvenstvu u Kini, a jedan detalj iz tog perioda predočio je i kolegama u NBA ligi.
,,Meni se dosta svidjela akcija koju je Sale Đorđević koristio sa reprezentacijom. Kasnije sam je pokazao Montiju Villiamsu, kojem se to takođe dopalo, zbog različitih opcija koje ima iz tog napada, pa smo tu akciju koristili za nas tada u Finiksu.”
Nezaobilazna tema, kada je reč o uticaju evropskih trenera, ali i rodnog grada, bio je odnos sa kolegom iz Partizana, Željkom Obradovićem.
,,Čuli smo se, naravno. I kada sam preuzeo ekipu i kada su osvojili titulu. Željko je dobar prijatelj i moj veliki mentor. Čovjek od koga učim. Uvijek kada sam u Srbiji, kada imamo priliku da budemo zajedno, nađemo se, pa pričamo o košarci. Trudimo se da kvalitetno provodimo vrijeme.”