Kejsi:Svaki NBA tim primjenjuje Partizanov recept, “skidam kapu” Obradoviću

foto: UKTS

Dvejn Kejsi govorio je o srpskoj trenerskoj školi, Željku Obradoviću, tome kako je Partizan uticao na NBA ligu, a dotakao se i novog trenera Toronta, Darka Rajakovića.

Kao igrač, NCAA šampion. Kao trener, NBA šampion i trener godine. Na prvi pogled, te tri stvari obilježile su karijeru Dvejna Kejsija. Na drugi pogled, moglo je da bude drugačije. Sadašnji član “front office-a” Detroit Pistonsa, od ranog djetinjstva suočavao se sa rasizmom, tih godina u punom zamahu u SAD.

Toliko da je u restorane morao da ulazi na zadnja vrata i zavisi od dobre volje zaposlenih, koji su mu krišom doturali hranu. Bio je to samo jedan, vjerovatno blaži primjer onoga sa čime je Kejsi morao da se izbori.

Mogao je tada da ode i stranputicom. Odlučio je da ne bude tako. Tako je 1978. sa Kentakijem osvojio NCAA šampionat kao kapiten tima. Samo godinu dana kasnije počinje njegova trenerska priča.


Ona je prvu epizodu dobila 2005, kada Kejsi postaje prvi trener NBA franšize i preuzima Minesotu. Zatim ga Dalas angažuje kao defanzivnog koordinatora i čovjeka koji će biti jedan od najzaslužnijih što su Maveriksi 2011. godine zaustavili Majami, supertim predvođen Lebronom Džejmsom, Dvejnom Vejdom i Krisom Bošom i osvojili NBA prsten.

Od tog momenta kreće njegova dugogodišnja odiseja u Toronto Reptorsima, koja je vrhunac doživjela 2018, kada je proglašen za trenera sezone. Nedugo zatim dobija otkaz i preuzima Detroit, na čijoj klupi je bio sve do aprila ove godine, kada postaje funkcioner Pistonsa i prekida 44 godina dugu trenersku karijeru.

Proteklog vikenda Kejsi je dio svog znanja imao priliku da podijeli na Košarkaškoj klinici “Dušan Ivković” u Beogradu. Uz trenera Partizana Željka Obradovića, selektora Francuske Vensana Kolea i selektora Njemačke Gordona Herberta, činio je impozantnu postavu predavača na ovogodišnjem seminaru, koji je tradicionalno privukao veliku pažnju.

,,Sviđa mi se ovaj događaj. Uvijek je odlično pružiti drugačiju perspektivu, uživam u ovome. Korisno je i da treneri vide različite stilove, da su u mogućnosti da podele ideje. I za igrače je ovo dobro, takođe. Volim da radim ovo”, počeo je Kejsi razgovor za Basketball Sphere.

Na pitanje o tome da prokomentariše srpsku trenersku struku i njen značaj u svijetu, 66-godišnji funkcioner Detroita gotovo da nije ni sačekao kraj pitanja, već je imao spreman odgovor.

,,Moram da spomenem trenera Obradovića. On je pobjednik. Bilo da je ovdje u Partizanu ili ranije u Fenerbahčeu. Osvajao je trofeje na svim nivoima, tako da mora da mu se “skine kapa”. Imam jednu zanimljivu priču.

Bio sam selektor Japana, a moj centar je bio visok možda oko 190 centimetara. Igrali smo protiv Obradovića i Jugoslavije i pobijedili su nas oko 30 razlike. Još tada je bilo primjetno koliko su njegovi timovi dobro pripremljeni. Nismo imali šanse. To je bio prvi put da sam se susreo sa njim.”

Kejsi je tokom predavanja nekoliko puta spominjao Partizan, kojeg se dotakao i ovaj put, kada je u pitanju razvoj srpske trenerske filozofije.

,,Rekao bih da su srpski treneri prvi koji su počeli da koriste fizičke treninge, treninge sa opterećenjem, a danas svaki tim u NBA ligi to radi. To je počelo u Partizanu. Pažnju su posvećivali mjerenjima tjelesne težine, procenta masti u tijelu. Koristili su različite tipove treninga. To je ono što sam primjetio u srpskoj trenerskoj kulturi.”

Uslijedilo je neizostavno pitanje – da li je onda ispratio partije crno-bijelih u minuloj sezoni?

,,Gledao sam nekoliko utakmica, jer smo pratili Kevina Pantera. Partizan ima neke vrlo dobre mlade igrače, poput Tristana Vukčevića. On mi se sviđa. Svako mora da ima mnogo poštovanja za sve ono što je Obradović uradio”, istakao je šampion NBA lige iz 2011. godine.

Kejsi je Minesotu vodio od 2005. do 2007. godine i za to vrijeme je imao priliku da se još bolje upozna sa srpskom trenerskom strukom.

,,Spomenuo bih i Aleksandra Džikića, bio mi je asistent u Minesoti. Naučio sam mnogo o košarci od njega i mnogo o srpskoj kulturi, koja je prelijepa. To su prelijepi ljudi. Uvijek se trudim da podelim znanje, ali da u isto vrijeme i napredujem.”

S obzirom na to da je Kejsi sedam godina proveo na kormilu Toronto Reptorsa, vrlo je dobro upoznat sa organizacijom kanadske ekipe, na čiju klupu je nedavno seo Darko Rajaković, drugi Srbin i drugi Evropljanin u istoriji, koji je prvi trener NBA franšize.

,,Bio sam impresioniran gledajući ga dok sam vodio Toronto. Tada je bio u Oklahomi. Donijeće Reptorsima vještinu u razvoju igrača, što je nešto što im treba. Da unaprijede mlade igrače. On će tome doprinijeti svojom energijom.

Volio bih da ja imam takvu energiju sa 66 godina. Donijeće i srpski način treninga u Toronto, koji je internacionalni grad. Srećan sam što će Darko da bude tamo i biću srećan, osim četiri puta naredne sezone, kada bude igrao protiv Detroita”, zaključio je uz osmjeh Dvejn Kejsi.

About The Author