Bogdan Bogdanović: Nema šta novo da naučim u košarci, znam šta mogu, šta ne mogu

foto: FIBA
Bogdan Bogdanović je otvorio novo poglavlje u karijeri trejdom u Los Anđeles Kliperse, a tim povodom govorio je ekskluzivno za Basketball Sphere.
Nakon nepunih pet sezona provedenih u dresu Atlanta Houksa, kapiten reprezentacije Srbije putem trejda završio je u “gradu anđela”.
U svakoj od prethodnih ekipa za koju je nastupao ostavio je neizbrisiv trag, počevši od Partizana, preko Fenerbahčea i Sakramento Kingsa, do Atlanta Houksa s kojima je igrao finale Istočne konferencije 2021. godine protiv Milvoki Baksa. Ispostaviće se da je to najbolji rezultat franšize u godinama dok je Bogdan Bogdanović bio tu, te da je vrijeme za novi izazov.
Zajedničko svim klubovima u karijeri srpskog beka je da ostvari posebnu konekciju sa saigračima, ali i među navijačima. Najbolja moguća potvrda toga viđena je u nedavno odigranom duelu Los Anđeles Klipersa i Atlanta Houksa, a prva posjeta saveznoj državi Džordžija protekla je u emotivnom tonu uz video posvećen srpskom beku na velikom ekranu, uz ovacije navijača.
Osim konferencijskog finala, ostaće zauvijek upamćen u istoriji Atlanta Houksa kao igrač koji je ostvario drugi najduži niz uzastopnih mečeva sa barem jednom pogođenom trojkom. Kajl Korver ostao je nedodirljiv sa 127 takvih utakmica, dok je srpski bek seriju prekinuo na 110 u susretu protiv Nju Jork Niksa.
The fans @StateFarmArena welcome Bogi back to Atlanta 🫶 pic.twitter.com/zUQIg62rFp
— Atlanta Hawks (@ATLHawks) March 14, 2025
Mentalitet koji posjeduje Bogdan Bogdanović ogleda se u tome da obožava nove izazove, a sigurno da je prelazak u Los Anđeles Kliperse jedan iz kategorije onih kojima diže ljestvicu na viši nivo. Iako je bio spreman na trejd, prirodno je da poslije dužeg perioda u jednoj sredini ipak postoji određena vrsta šoka, o čemu je govorio na startu razgovora.
“Šok je svakako, iako sam znao sam da ću ići. Spremao sam se za odlazak, posljednjih sedam dana nisam ni bio sa timom, sa Atlanta Houksima. Znao sam šta se dešava, bio sam upućen i opet je bio šok.
Jednostavno, ta posljednja dva sata prije trejda, toliko je neke tenzije, ne znaš gdje ćeš da završiš. Mogao sam da budem u neke druge tri ili četiri ekipe, a na kraju sam u Los Anđeles Klipersima i srećan sam zbog toga.”
Kažu da ponajviše o nekom pojedincu govore njegova djela, ali gdje god da je igrao Bogdan Bogdanović, lijepa riječ saigrača, trenera ili navijača je redovna pojava. Tako je poglavlje u ekipi Los Anđeles Klipersa poslje samo nekoliko odigranih utakmica otvoreno na identičan način:
“Ne znam da li je ovo najveći izazov u mojoj karijeri, ali jeste novi i drugačiji nego prethodni. Ja volim nove izazove, umijem to da pretvorim u dodatnu motivaciju. I dalje me radi taj takmičarski duh koji imam, to me drži na ovom nivou.
Jednostavno se trudim i svjestan sam da ovde ništa nije zdravo za gotovo. Karijera brzo prođe, gledam da to iskoristim što više mogu, počevši samo od sebe, da to kontrolišem. Koja će mi biti uloga, kakva i šta ko zna ili ne zna, to ne mogu da kontrolišem”, objasnio je srpski bek.

Jedan od novih saigrača mu je i Džejms Harden.
“Džejms Harden je sigurno jedan od najboljih igrača jedan na jedan u poslednjih X godina, ako ne i najbolji. Tu snagu koju on poseduje, igru iz kontakta uz finte koje pravi, prvi korak – to niko nema. Niko nije bio teži za čuvanje od onog Džejms Hardena do prije pet-šest godina. Protivnici su ga usmjeravali da ide na polaganje, nisu mu dozvoljavali step-back šuteve, bukvalno mu nisu dali da šutira.
Toliko je uspio da promijeni košarku. Njemu samo trebaju šuteri oko njega, kako bi mu bilo lakše da igra jedan na jedan, a poslije i da kreira za ostale kada se ostvari pomoć. Niko ga ne pušta samog, poslije dva koša svi shvate da ne mogu da ga čuvaju, pa ga udvajaju. To otvara prostor za ostatak tima, posebno za nas šutere”, objasnio je Bogdan Bogdanović.

NBA liga je miljama daleko ispred bilo koje košarkaške organizacije na svijetu, ali uvijek postoji razlika u nijansama između franšiza. Los Anđeles Lejkersi i Los Anđeles Klipersi su mnogim igračima omiljeni rivali zbog sadržaja koji “grad anđela” nudi, ali kada govorimo o igračima koju brane boje navedenih timova, jasno je da imaju najbolje moguće uslove za rad.
Zato je Bogdan Bogdanović ostao pomalo zatečen na pitanje šta je na njega ostavio najveći utisak po dolasku u Kliperse:
“Najveći utisak… (smijeh). Ne znam šta bih izdvojio, ima tu mnogo stvari počevši od uslova u hali. Sjećam se kada smo gostovali dok sam igrao u Atlanti, svlačionica gostujućeg tima ima svoje hladne kade, džacuzi, vrhunsku teretanu. To nema nigdje i niko ne pravi takve uslove za gostujuće timove.
Možeš onda da zamisliš kako je za nas – Los Anđeles Kliperse. Sve što možeš da poželiš kao košarkaš, na jednom mjestu, od ljudi koji rade tu, uslova… Lijepo ti je da dođeš tamo, svaki dan je za uživanje i prosto uživaš u takvom okruženju da koristiš sve uslove koje ti dvorana i cjelokupna organizacija pružaju.”
- Nikola Jokić kritikuje: Ne igramo dobro
- Mladost protiv Borca upisala veliku pobjedu u borbi za opstanak: Odličan meč Đorđa Topolovića
- Paulijus Motijeunas: Za mene je teško da u ovom mometu vidim jedan tim iz Srbije u Evroligi
U gustom rasporedu, mnogo putovanja i svim onim “nedaćama” NBA lige, neophodno je pronaći adekvatno vrijeme za trening, ali i za odmor. Bogdan Bogdanović je dugi niz godina primjer igrača kojem je radna etika na prvom mjestu, zbog čega je na kraju krajeva i svaki put pomjerio granicu, te sam sebi postavljao izazove
Treba uzeti u obzir da je potrebno prilagoditi telo zahtjevima utakmica, ali i voditi računa o “krštenici”, jer kako vrijeme prolazi, adaptacija tekućim obavezama značajno može produžiti karijeru. Upravo zbog toga je NBA liga ispred svih i kada iz prve ruke čujemo o posvećenosti i načinu na koji se timovi brinu o igračima, jasno je zašto se igrački staž značajno produžio, čega je svjestan i srpski bek:
“Treba trenirati i upucavati se, fokusirati se svaki put na sljedeću loptu i na budućnost. Nema tu neke velike nauke – zaboraviti prošlost i koncentrisati se na budućnost, u svakom pogledu, pa tako i kada je šut u pitanju.
Što se tiče mog radnog dana, u posljednje vrijeme se sve više trudim da slušam tijelo. Kako se osjećam u odnosu na minute koje sam igrao. NBA je toliko nevjerovatno napredovao, apsolutno sve se prati. Kako si se kretao na utakmici, kojom brzinom. Koliko puta si skočio, zastao, koje ti je bilo maksimalno ubrzanje. To je sve otišlo na neki nevjerovatan nivo i zato igrači igraju duže i traju duže.
Mnogo više računa se vodi o njima, pa tako i ja gledam da napredujem u tom segmentu – fizički. Da održavam tijelo i što mi bude telo duže trajalo, tako ću biti duže u mogućnosti igrati na ovom nivou. Nema šta novo da naučim u košarci, znam šta mogu, šta ne mogu. Mogu samo te nijanse da promijenim na bolje, koje su ponajviše do tog osjećaja, kako se telo oseća u datom trenutku“.
Zbog svega navedenog u NBA ligi tokom sezone nema mnogo vremena da se trenira. Već duži vremenski period slušamo o tome od strane evroligaških trenera gde bi stručnjaci želeli više vremena u dvorani sa svojim igračima, a nije iznenađenje kada čujemo da su slični stavovi i “preko bare”:
“Nismo mnogo trenirali otkad sam došao, imali smo svega 2-3 timska treninga gdje smo igrali pet na pet, pogotovo ovaj drugi dio sezone posle All Star pauze. Džejms Harden igra 40+ minuta, Ivica Zubac takođe. Tu se prolazi kroz akcije i pro forme radi prolaziš kroz kontakt da se stekne taj osjećaj. U sezoni nema mjesta ni vremena da se timski trenira.
Svako radi svoj individualni trening I kako se osjeća. Neko je igrao 10 minuta, organizuju mu se treneri i neki rookie igrači, pojedinci iz G lige i “two way contract” igrači. Pojedincima su neophodne samo terapije, a neki i ne idu u halu, nekolicina odradi šuterski trening. Skroz je drugačiji ritam i velika većina tih stvari vezanih za trening se kreira prema osjećaju igrača”, rekao je Bogdan Bogdanović.

Nakon što su zajedno osvojili bronzu na Olimpijskim igrama, Nikola Jokić se vratio “redovnim aktivnostima” u vidu utrke za MVP nagradu. To je uradio već tri puta u regularnom dijelu sezone, donio je Denver Nagetsima NBA titulu i tada je bio najkorisniji igrač velikog finala, a trenutno novu bitku za individualno priznanje vodi protiv Šej Gildžes-Aleksandera.
Bogdan Bogdanović nije ostao imun na sve ono što radi njegov prijatelj i saigrač iz reprezentacije. Nedavno je odigrao istorijsku utakmicu protiv Finiks Sansa kada je postigao 30 poena, uhvatio 21 skok i podelio 22 asistencije. Upravo to vratilo ga je na prvo mjesto favorita za prestižno priznanje:
“Jokara… (smijeh) Još jednom pokazuje da i kad si najbolji i kad si trostruki MVP, kad osvojiš NBA titulu da opet ima mjesta za napredak, da možeš da se usavršavaš da budeš još bolji, da dodatno radiš na sebi. To je ono takmičenje sa samim sobom. On je stvarno podigao ljestvicu i nevjerovatno je u kakvom kontinutietu to radi. Nadam se i mislim da će uzeti MVP nagradu i ove godine.”
Los Anđeles Klipersi su značajno podigli formu i na poslednjih pet utakmica ostvarili su četiri pobjede. Svoj najbolji meč u novoj ekipi Bogdan Bogdanović je odigrao protiv Majami Hita kada je “brojao” do 30, ali kao i uvijek potpuno odmereno i smireno govori o predstojećim izazovima i potencijalnim duelima u doigravanju:
“Što se tiče plej-ofa, prvo da se izborimo za što bolju poziciju, a poslije toga ne biraš ti protivnike, nego oni dolaze na osnovu toga kakva ti je bila sezona. Na taj način razmišljam..”
Na kraju, Bogdan Bogdanović je priznao da nije ispratio Netflixov dokumentarac “Court of Gold” posvećen Olimpijskim igrama.
“Bolje da to ostavimo za ljeto…”, zaključio je bek Los Angeles Klipersa.