Serđo Skariolo: Crvena zvezda i Partizan posjeduju drugačiji košarkaški DNK

skariolo

foto: printscreen

Serđo Skariolo kao selektor Španije predvodiće s klupe “Crvenu furiju” na Svjetskom prvenstvu.

Selektor Španije je izdvojio jednu od važnijih pobjeda u karijeri, kao i poraz koji i dalje boli. Nezaobilazan dio intervjua svakako je i reprezentacija Srbije, te posebni kvaliteti koje posjeduju Bogdan Bogdanović i Nikola Milutinov. Skariolo se posebno raduje nastupu jednog igrača u redovima “Orlova”.

Otkad je Skariolo zasjeo na klupu reprezentacije Španije, medalje na velikim takmičenjima su nešto što se podrazumjeva. Na ovo Svjetsko prvenstvo “Crvena furija” stiže kao jedan od favorita i branilac trofeja osvojenog u Kini prije četiri godine. To je zasigurno dodatni teret na leđa nacionalnog tima s Pirijenskog poluostrva.

“Mogu reći da zaista imamo kvalitet pomoću kojeg ostajemo na najvišem mogućem nivou. Velika većina reprezentacija u svim sportovima nakon velikih uspjeha posrne. Nakon nevjerovatne generacije koja je činila taj prvi talas, pojavili su se Serhio Ljulj, Rudi Fernandez i Viktor Klaver. Činjenica je da sada i njihovo vrijeme prolazi, te da imamo novu smjenu generacija.

Smatram da su prethodno Evropsko prvenstvo, ali i Mundobasket te osvojena zlata na tim takmičenjima totalno neočekivana. S ove tačke gledišta, sada smo tu da se suočimo sa novim velikim izazovom. Sva rangiranja i svjetske prognoze stavljaju nas među prvih šest favorita. Glavni problem za nas će biti činjenica da već u drugoj rundi takmičenja možemo sresti dva tima iz uskog kruga favorita. Put do četvrtfinala je daleko teži nego što je to bilo ranije.

Prethodno smo uvodne dvije runde koristili kao idealnu priliku da se uigramo i maksimalno spremimo za izazove koje donosi eliminaciona faza. Sada smo u situaciji da odmah moramo biti spremni na najveće izazove. Riki Rubio i Lorenco Braun nisu sa nama, a imamo mnogo problema i sa povredama. To nas je dovelo do toga da očekivanja polažemo u momka koji ima samo 18 godina (Huan Nunjez), a igraće u startnoj petorci. To je istovremeno jako zanimljivo, ali i ogroman izazov“, kaže Skariolo za “Basketball Sphere”.

Braća Gasol, Pau i Mark, ispisali su istoriju reprezentativne košarke u svakom pogledu. U godinama iza nas, Huančo Ernangomez i njegov brat Vili pokazali su se kao legitimni nasljednici španske dinastije. Sada se obojica vraćaju u Evropu kao najveća pojačanja prelaznog roka i biće lideri svojih timova. Skariolo je takođe osetio čari NBA lige, a sa Toronto Reptorsima je kao pomoćnik osvojio šampionski prsten.

U ovom trenutku mi smo u drugačijoj situaciji kada se u isti kontekst dovode NBA liga i Evropa. Možda ljudi ne shvataju da na nivo talenta koji je trenutno u NBA ligi, a smatraju ga prosječnim, igrači iz Evrope kao najbolji pojedinci ne mogu da pariraju na parketu, niti budu dio rotacije. Naravno, mnogo zavisi i od toga u kojoj ekipi igraju. Na primjer, pojedini igrači koji su dosta potcijenjeni u svojim klubovima predvode reprezentacije kao lideri.

Istorijski gledano, Španija ima takve igrače koji su na najvišem mogućem nivou. Takođe, drugačiji je nivo fizičke spremne i atletičnosti u NBA ligi i u Evropi. To je neuporedivo. Tempo u NBA ligi je ubjedljivo prvi na svijetu. Kada taj termin “pace” usporedimo na evroligaški nivo, to je nemoguće porediti. Govorimo o dva najuglednija takmičenja i o karakteristikama.”

Posao trenera je svakako specifičan. Ipak, postoje određene razlike kada se dođe na klupu bilo koje reprezentacije u odnosu na klupske obaveze. Serđo Skariolo je pronašao adekvatne riječi kojima bi opisao razlike, ali i sličnost u odnosu na posao šefa stručnog štaba u klubu, te u nacionalnom timu.

“Kao što ste i rekli, jeste drugačije, ali na kraju dana sve je to košarka. Kao i u klubu sve je stvar hemije u ekipi, atmosfere u svlačionici i određivanju uloga u timu. Najzahtjevnije je u veoma kratkom vremenskom intervalu uraditi sve ove stvari u reprezentaciji. U odnosu na klub, tamo imate mnogo više vremena, pa čak i mjesece da dostignete pravu formu.

Najbolje bi bilo ako bi posao u reprezentaciji uporedio sa play-offom u klupskoj košarci. Jednostavno, najveća razlika je u tome što su u reprezentaciji svi igrači u stanju kreiraju nevjerovatnu međusobnu atmosferu. To je mnogo više od same košarke, tako bih to opisao.”

Azija kao kontinent donela je mnogo sreće reprezentaciji Španije. Tamo su prvi put osvojili zlatnu medalju 2006. godine na teritoriji Japana. Prije četiri godine Kina je bila priloška odredba za mjesto drugog trofeja prvaka svijeta. Sada je upravo Japan, uz Indoneziju i Filipine jedan od domaćina.

“Tačno je, Azija je bila veoma uspješna za nas (smijeh). Ipak, moram reći da nisam sujeveran.”

Svaki profesionalni sportista i te kako pamti najveće pobjede u karijeri, a samim tim neminovnost je da teško iz sjećanja briše i one teške poraze. Tako je Serđo Skariolo otvoreno govorio o susretima koje najviše pamti, bez obzira na njihov ishod.

“Prethodno Svjetsko prvenstvo bilo je neverovatno. U tom trenutku Srbija je po svim rangiranjima bila prvi favorit. Čak i ispred Sjedinjenih Američkih Država. To se zaista retko dešava. Sreli smo se s njima u drugoj rundi. Nešto slično poput ove situacije sada gdje nas tamo očekuju Kanada i Francuska.

Bila je to jedna velika i sjajna utakmica. U njihovom sastavu igrali su nevjerovatni igrači, Nikola Jokić, Vasilije Micić, Bogdan Bogdanović, Nemanja Bjelica. Rekao bih da je da je to jedna od najvećih pobjeda. Naravno da su sve titule na Eurobasketu i Mundobasketu od ogromnog značaja, kao i medalje na Olimpijskim igrama.

Svakako da je najteži poraz 2010. godine upravo protiv Srbije. Oni su nas eliminisali u četvrtfinalu. Tada su Pau Gasol i Hoze Kalderon bili predvodnici te generacije, ali obojica su nekoliko dana prije turnira otkazali nastup zbog opravdanih razloga. I pored toga, uspeli smo odigrati utakmicu na jednu loptu.

Presudio je tada moj veliki neprijatelj, a kasnije zaista dobar prijatelj Miloš Teodosić. Pogodio je nevjerovatan šut s 10 metara. Zasluženo su se plasirali u polufinale. Kada izgubite tako važnu utakmicu na jedan posjed, i to na takav način, naravno da i dalje boli.”


Rudi Fernandez je jedini pojedinac iz 2006. godine koji je bio dio sastava prilikom osvajanja prve zlatne medalje. On kao dio reprezentacije Španije dolazi i ovaj put. Još jedan starosjedilac u ekipi svakako je Serhio Ljulj. O tome na koji način legendarni duo shvata poimanje košarke i kako funkcionišu u svlačionici dodatno je objasnio selektor reprezentacije Španije.

“Ti igrači su rođeni pobednici, baš kao i Miloš Teodosić. Ono što su oni u stanju naučiti mlađe igrače i preneti na njih, mogu samo retki. Znaju u pravom trenutku šta je potrebno uraditi kako bi se došlo do pobede, posebno kada je to važno. U stanju su izmisliti nešto u trenutku što u potpunosti može okrenuti momenut utakmice, ali i celog takmičenja. Oni su nešto specijalno.

Takav pristup košarci, veština i defanzivne sekvence kakve prikazuje Rudi, koševi za pobedu koje je u stanju ubaciti Ljulj ili poznavanje košarkaške igre od strane Miloša… Ono što im je svima zajedničko jeste pobjednički instinkt. Posjeduju kapacitet da izdignu tim iznad mogućnosti, uprkos godinama i činjenici da stare, takođe su u stanju prilagoditi se na nevjerovatan način.

Godine su uticale na njihove fizičke karakteristike, ali su impresivni. Još nešto što im je zajedničko jeste ta prividna odsustnost. Izgledaju kao da su na nekom drugom mjestu, kao da ne slušaju, ali su u stanju primjetiti sve što se dešava na parketu i upijati svaku riječ koja im se kaže. Čak i trenerske gestove i neke sitnice koje drugi ne vide.”

Srbija u izuzetno oslabljenom sastavu putuje na Svjetsko prvenstvo. Tamo neće biti Nikola Jokić kao aktuelni MVP najkvalitetnije lige svijeta i šampion sa Denver Nagetsima. Tu neće biti ni Nikola Kalinić, kao ni Vasilije Micić, Aleksej Pokuševski, Vladimir Lučić i poslednji među njima koji je otkazao nastup je Nemanja Nedović. O šansama favorita na Svetskom prvenstvu, ali i Srbije posebno govorio je Serđo Skariolo.

“Pomenuću dvojicu igrača koji predvode ovaj tim uprkos svim ostalim izostancima. To su Bogdan Bogdanović i Nikola Milutinov. Govorimo o izuzetno kvalitetnim pojedincima. Bogdanović je svoj suvi kvalitet pokazao i dokazao za sve ove godine u NBA ligi. Milutinov je jedan od najdominantnijih igrača na svojoj poziciji u Evropi.

Srbija jednostavno ima taj kapacitet da je u stanju proizvesti ogroman broj kvalitetnih igrača. To je njihova najveća snaga. Sada već tradicionalno, ogroman broj srpskih igrača predvodi svoje timove u Evroligi. Košarkaški DNK koji takođe posjeduju Crvena zvezda i Partizan razlikuje se od svega onoga u Evropi, ali i šire.

Mislim da je ta konstatacija o favoritima poprilično relativna. Možemo gledati sve te rang liste, a potom kada se izađe na parket isplivaju neke neočekivane svari. Tada su svi u mogućnosti nadmašiti očekivanja.

Dio tog košarkaškog DNK o kojem je govorio selektor reprezentacije Španije poseduje i Ognjen Dobrić. Sada već bivši igrač Crvene zvezde nakon dugogodišnje saradnje s beogradskim timom seli se u “univerzitetski grad” – Bolonju. Tamo će braniti boje Virtusa, a s klupe će ga predvoditi upravo selektor “Crvene furije”.

“Radujem se što moj novi igrač od naredne sezone, Ognjen Dobrić dolazi na Svjetsko prvenstvo. Isto tako se nadam se da ću vidjeti njegove dobre partije i jedva čekam da počnemo sarađivati”, zaključio je na kraju razgovora jedan od najvećih evropskih trenera, Serđo Skariolo.

About The Author