Bruka u Talinu

Košarkaška reprezentacija Srbije, u prepunoj dvorani “Saku Surhol“ u Talinu, nije uspjela da savlada Estoniju i ovjeri plasman na Svetsko prvenstvo u Kini.

Poslije dramatične završnice, domaćin je slavio  71:70 (14:16, 17:18, 18:20, 22:16). Za plasman na SP, naš tim će morati u nedelju 24. februara od 16.00 časova u dvorani „Aleksandar Nikolić“ da savlada Izrael.

Estonci su bolje otvorili meč iskoristili nekoliko promašaja našeg tima i poslije minut i po poveli 6:0. Međutim, izabranici selektora Đorđevića su brzo uspostavili ravnotežu i poslije trojke Teodosića i poena Raduljice zaokružili seriju 11:1 i došli do 11:7. Prva četvrtina završena je sa dva poena prednosti za Srbiju (16:14), iako je prednost mogla da bude i mnogo veća.

Drugu četvrtinu nacionalni tim Srbija otvorio je odlično, pa je poslije nekoliko dobrih akcija i nove trojke kapitena Teodosića u 13. minutu imao 23:16. Ipak, Estonija se držala u igri, koristila  promašaje gostiju, pa je u 16. minutu bilo neriješeno – 27:27. Uslijedila je mini serija Srbije od 5:0, za 32:27, a na poluvreme je srpski tim otišao sa „plus tri“ – 34:31.

Treću četrvtinu trojkom je otvorio Teodosić (37;33), ali su domaći ponovo izejdnačili poslije samo minut igre (37:37). Ipak, odlični Milosavljević, Avramović i Jelovac su pogodili za 46:39 u 27. minutu. Estonci još jednom hvatajupriključak u finišu treće dionice i vraćaju se na „minus dva“ (48:50), a Srbija na posljednju pauzu odlazi sa 54:49.

I posljednju deonicu Teodosić je otvorio trojkom (57:49), ali Srbija nikako nije uspijevala da napravi značajniju prednost, pošto su Estonci ponovo izjednačili u 34. minutu, poslije serije 10:2 – 59:59. Poslije trojke Kicing, domaći su prvi put poveli od samog starta meča – 62:59, ali je odmah nuzvratio Jelovac (62:62). Na 4:17 do kraja, Teodosić je pogodio dva penala (64:62), ali uzvraća Kulamae (64:64). Jelovac pogađa za 66:64, ali Estonci još jednom izjednačuju. U posljednja dva minuta ulazi se sa neriješenim rezultatom – 66:66. Raduljica poentira 1:23 prije poslednje sirene (68:66), a Kicing ponovo izjednačuje minut prije kraja – 68:68. Teodosić je pokušao ali je blokiran, a Rieste pogađa trojku deset sekundi prije kraja za prednost Estonije – 71:68. Srpskom timu ostaje posljednji napad, Teodosić promašuje trojku, ali loptu hvata Jelovac, pokušava za tri, pa je fauliran tri sekunde prije kraja. Jelovac pogađa prva dva penala, promašuje treći, Milosavljević pokušava iz teške pozicije, ali ne uspijeva i počinje slavlje Estonije – 71:70.

ESTONIJA: Joesar 8 (9 sk), Kangur 4, Kicing 18, Kulamae 18, Raieste 3, Arbert 1, Drel 4, Lane 2, Nurger 9, Pasoja, Talts 4, Trir.

SRBIJA: Jelovac 19 (8 sk), Milosavljević 16, Raduljica 8 (6 sk), Simonović, Teodosić 16 (11-4 trojke, 10 as, 5 il), Avramović 5, Birčević 2, Đoković, Gagić 2, Jovanović, Paunić, Tepić 2.