Veliki preokret Finske za slavlje u Zenici

Košarkaši Finske pobijedili BiH u Zenici.

BiH je poražena i osmi put u kvalifikacijama za Mundobasket. Večeras u Zenici Finska je slavila 77:81 (28:11,22.20,13:14,14:36) i ostala u trci sa Rusijom za plasman u Kinu.

Odlično je tim Vedrana Bosnića odigrao 30 i više minuta. Prvo poluvrijeme borbeno, agresivno, efikasno i BiH je u par navrata imala i po 20 poena prednosti (38:18). Na poluvrijeme odlaze sa 19 poena više od protivnika 50:31.

U drugom poluvremenu Finska je počela polako da se vraća, ali je BiH čuvala zalihu iz prvom poluvremena te su pred posljednjih 10 minuta imali ozbiljnih (63:45).

Ipak Finska je poznata kao ekipa koja u svojim redovima ima sjajne strijelce. Počeli su Koponen i Salin da sipaju iz svih pozicija i prednost domaće selekcije se polako topila. Finska je do prvog vođstva došla poslije trojke Salina na 78:77 na 40 sekundi do kraja. Poslije tajm auta BiH je loše izvela napad i Finska dolazi do pobjede.

Sasu Salin je bio najefikasniji u pobjedničkom timu sa 19 poena, Peteri Koponen je dao 18, bivši košarkaš Partizana Džamar Vilson je ubacio 15, a Šon Haf 11 poena.

U domaćoj selekciji Miralem Halilović 20 poena i osam skokova, Emir Sulejmanović 12 poena i 13 skokova, Edin Atić i Almir Hasandić su upisali po 11 poena i Sani Čampara je postigao 10.

Grupa K 10.kolo:

BiH – Finska 77:81

Francuska – Bugarska 77:53

Rusija – Češka 81:61

Tabela: Francuska 9-1, Češka 7-3, Rusija 6-4, Finska 5-5, Bugarska 4-6, BiH 2-8.